Stackpole Electronics Inc. RNF14FTD523R
RNF14FTD523R picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTD523R
Brief Description
RES 523 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTD523R.pdf
Availability of RNF14FTD523R
QUANTITY
RNF14FTD523R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTD523R
Internal Part NumberEIS-RNF14FTD523R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)523
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTD523R
Related LinksRNF14F, RNF14FTD523R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTD523R Details Description
Related parts for RNF14FTD523R
MOSFET N-CH 30V 140A DPAK datasheet.pdf
IC MULTIPLX QUAD 2IN 3ST 16TSSOP datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 18POS .156 GRN datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DSTREAM DEBUG AND TRACE UNIT datasheet.pdf
LUXSTRIP LED MODULES WHITE datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 16pF 30 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 20MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 25A ROCKER datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf