Stackpole Electronics Inc. RNF18FTC7K87
RNF18FTC7K87 picture photo
Mfg. Part Number
RNF18FTC7K87
Brief Description
RES 7.87K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF18FTC7K87.pdf
Availability of RNF18FTC7K87
QUANTITY
RNF18FTC7K87 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18FTC7K87
Internal Part NumberEIS-RNF18FTC7K87
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF18FTC7K87
Related LinksRNF18F, RNF18FTC7K87 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF18FTC7K87 Details Description
Related parts for RNF18FTC7K87
IC EEPROM 64KBIT 20MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 100PS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 3.81MM R/A OR datasheet.pdf
SCK ADAPT 16P SOIC-W TO SOIC 0.6 datasheet.pdf
RES 300 OHM 3/4W .005% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156" datasheet.pdf