Stackpole Electronics Inc. RNMF14FTD68R1
RNMF14FTD68R1 picture photo
Mfg. Part Number
RNMF14FTD68R1
Brief Description
RES 68.1 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNMF14FTD68R1.pdf
Availability of RNMF14FTD68R1
QUANTITY
RNMF14FTD68R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNMF14FTD68R1
Internal Part NumberEIS-RNMF14FTD68R1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.130" L (1.78mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNMF14FTD68R1
Related LinksRNMF14, RNMF14FTD68R1 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNMF14FTD68R1 Details Description
Related parts for RNMF14FTD68R1
CONN DIN RECEPT 20POS DUAL STR datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 8.66 OHM 1% 10W datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 1.12A 315 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT PIN datasheet.pdf