Vishay/Dale RNR50H2742FRRE6
RNR50H2742FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNR50H2742FRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 27.4K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50H2742FRRE6.pdf
Availability of RNR50H2742FRRE6
QUANTITY
RNR50H2742FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50H2742FRRE6
Internal Part NumberEIS-RNR50H2742FRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50H2742FRRE6
Related LinksRNR50H2, RNR50H2742FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50H2742FRRE6 Details Description
Related parts for RNR50H2742FRRE6
SCR 600V 12A TO-220FPAB datasheet.pdf
IC RECEIVER QUAD LINE ECL 16DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.125A 125V datasheet.pdf
STRAIN RELIEF FOR FC/SC CONN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SENSOR PRES 29PSI GAUGE datasheet.pdf
RJI SIDE CUTTER datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf