Vishay/Dale RNR50H5621BRB14
RNR50H5621BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR50H5621BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.62K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50H5621BRB14.pdf
Availability of RNR50H5621BRB14
QUANTITY
RNR50H5621BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50H5621BRB14
Internal Part NumberEIS-RNR50H5621BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50H5621BRB14
Related LinksRNR50H5, RNR50H5621BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50H5621BRB14 Details Description
Related parts for RNR50H5621BRB14
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 20W datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 39.4VC SMB datasheet.pdf
CONN SOCKET .100" 15POS PCB TIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 3/4W LEADS datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 28VIN 18.5VOUT 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 20PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CML HIGH 7PPM datasheet.pdf