Vishay/Dale RNR55H1051FSRE6
RNR55H1051FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H1051FSRE6
Brief Description
RES 1.05K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H1051FSRE6.pdf
Availability of RNR55H1051FSRE6
QUANTITY
RNR55H1051FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H1051FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNR55H1051FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.05k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H1051FSRE6
Related LinksRNR55H1, RNR55H1051FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H1051FSRE6 Details Description
Related parts for RNR55H1051FSRE6
RES SMD 100 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 25V 20% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 17W 12V 1.3A datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf