Vishay/Dale RNR55H2211BRB14
RNR55H2211BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H2211BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.21K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H2211BRB14.pdf
Availability of RNR55H2211BRB14
QUANTITY
RNR55H2211BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H2211BRB14
Internal Part NumberEIS-RNR55H2211BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H2211BRB14
Related LinksRNR55H2, RNR55H2211BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H2211BRB14 Details Description
Related parts for RNR55H2211BRB14
SCR DBL LOSCR 800V 230A MAGNAPAK datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC USB PERIPH CONTROLLER 32LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 14.3VC SMB datasheet.pdf
RES METAL .100 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR 10A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES 15.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
LEAD 4MM BANANA SHTH RAPRAP SILI datasheet.pdf