Vishay/Dale RNR55H2263BRB14
RNR55H2263BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H2263BRB14
Brief Description
RES 226K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H2263BRB14.pdf
Availability of RNR55H2263BRB14
QUANTITY
RNR55H2263BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H2263BRB14
Internal Part NumberEIS-RNR55H2263BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)226k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H2263BRB14
Related LinksRNR55H2, RNR55H2263BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H2263BRB14 Details Description
Related parts for RNR55H2263BRB14
IDC CABLE - MKS16K/MC16F/MKS16K datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 48V datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 10% 1210 datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG 22POS INLINE PIN datasheet.pdf
METRAL HDR 2MX5R PF datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 20POS HL LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
NBC-MSD/ 2 0-93E SCO US datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 15W datasheet.pdf