Vishay/Dale RNR55H2743FSRE6
RNR55H2743FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H2743FSRE6
Brief Description
RES 274K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H2743FSRE6.pdf
Availability of RNR55H2743FSRE6
QUANTITY
RNR55H2743FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H2743FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNR55H2743FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H2743FSRE6
Related LinksRNR55H2, RNR55H2743FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H2743FSRE6 Details Description
Related parts for RNR55H2743FSRE6
CONN SPADE FLANGE 16-22AWG PIDG datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3PDT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 16V 150W datasheet.pdf