Vishay/Dale RNR55H3091BSBSL
RNR55H3091BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H3091BSBSL
Brief Description
RES 3.09K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H3091BSBSL.pdf
Availability of RNR55H3091BSBSL
QUANTITY
RNR55H3091BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H3091BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H3091BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.09k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H3091BSBSL
Related LinksRNR55H3, RNR55H3091BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H3091BSBSL Details Description
Related parts for RNR55H3091BSBSL
IC REG LDO 9V 0.2A SOT223 datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
HEADER BP GUIDE & POLAR MODULE datasheet.pdf
RES SMD 5.36K OHM 0.1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONN COUPLER 75A 240V 6FT CABLE datasheet.pdf
WIRE DUCT PVC SLOTTED datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Through Hole Solder datasheet.pdf