Vishay/Dale RNR55H5621FSRSL
RNR55H5621FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H5621FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.62K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H5621FSRSL.pdf
Availability of RNR55H5621FSRSL
QUANTITY
RNR55H5621FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H5621FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H5621FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H5621FSRSL
Related LinksRNR55H5, RNR55H5621FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H5621FSRSL Details Description
Related parts for RNR55H5621FSRSL
IC REG LDO 3.3V 0.8A TO252-3 datasheet.pdf
VARISTOR 7.1V 30A 1206 datasheet.pdf
TOOL CONN INDEX SLIDE 50 POS datasheet.pdf
FUSE CLIP CARTRIDGE CHASSIS MNT datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SOD123W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 796 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.45A 150 MOHM datasheet.pdf