Vishay/Dale RNR55H73R2FSB14
RNR55H73R2FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H73R2FSB14
Brief Description
RES 73.2 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H73R2FSB14.pdf
Availability of RNR55H73R2FSB14
QUANTITY
RNR55H73R2FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H73R2FSB14
Internal Part NumberEIS-RNR55H73R2FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)73.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H73R2FSB14
Related LinksRNR55H7, RNR55H73R2FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H73R2FSB14 Details Description
Related parts for RNR55H73R2FSB14
SENSOR MAG SPDT-CO 5/16 THD 175V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 6V datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY SEQUENCER 36SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .8MM 22POS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 92 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf