Vishay/Dale RNR55J1001FRBSL
RNR55J1001FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J1001FRBSL
Brief Description
RES 1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J1001FRBSL.pdf
Availability of RNR55J1001FRBSL
QUANTITY
RNR55J1001FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J1001FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55J1001FRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J1001FRBSL
Related LinksRNR55J1, RNR55J1001FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J1001FRBSL Details Description
Related parts for RNR55J1001FRBSL
IC CLK SYNC/JITTER CLEANER 64BGA datasheet.pdf
RES SMD 5.36KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CLIP ALLI PHONE STEEL 10A BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONN FPC VERT 31POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 2W SMBJ datasheet.pdf