Vishay/Dale RNR55K8661FSBSL
RNR55K8661FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K8661FSBSL
Brief Description
RES 8.66K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K8661FSBSL.pdf
Availability of RNR55K8661FSBSL
QUANTITY
RNR55K8661FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K8661FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55K8661FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.66k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K8661FSBSL
Related LinksRNR55K8, RNR55K8661FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K8661FSBSL Details Description
Related parts for RNR55K8661FSBSL
LED AMBER DIFF 5.7MM OVAL T/H datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5.08MM datasheet.pdf