Nichicon RNU0J471MDN1KX
RNU0J471MDN1KX picture photo
Mfg. Part Number
RNU0J471MDN1KX
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 470UF 20% 6.3V T/H
Datasheet Download
RNU0J471MDN1KX.pdf
Availability of RNU0J471MDN1KX
QUANTITY
RNU0J471MDN1KX Order Process
Ship out your order
Specifications of RNU0J471MDN1KX
Internal Part NumberEIS-RNU0J471MDN1KX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesRNU
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)7 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current5.7A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNU0J471MDN1KX
Related LinksRNU0J47, RNU0J471MDN1KX Datasheet, Nichicon Distributor
RNU0J471MDN1KX Details Description
Related parts for RNU0J471MDN1KX
LED PNL MT 11/16" 5V WT YELLOW datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 0.5MM 40POS SMD R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION DP83849IFVS datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 9POS R/A 10MM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 17POS 3.5MM datasheet.pdf
RES 18.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLK 5POS 5MM GREEN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN 10POS datasheet.pdf