TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV05-220L-2
ROV05-220L-2 picture photo
Mfg. Part Number
ROV05-220L-2
Brief Description
VARISTOR 18.7V 100A DISC 5MM
Datasheet Download
ROV05-220L-2.pdf
Availability of ROV05-220L-2
QUANTITY
ROV05-220L-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV05-220L-2
Internal Part NumberEIS-ROV05-220L-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)18.7V
Varistor Voltage (Typ)22V
Varistor Voltage (Max)25.3V
Current - Surge100A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts14VAC
Maximum DC Volts18VDC
Energy0.70J
Package / CaseDisc 5mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV05-220L-2
Related LinksROV05-, ROV05-220L-2 Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV05-220L-2 Details Description
Related parts for ROV05-220L-2
IC BUFF TRI-ST QD N-INV 14TSSOP datasheet.pdf
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 1W DO204AL datasheet.pdf
RES 100 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
STNDRD TIE 4"L 18LB GREEN/WHITE datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE BLUE datasheet.pdf
CAP 10 UF 20% 6.3 V datasheet.pdf