TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV05-471K-S-2
ROV05-471K-S-2 picture photo
Mfg. Part Number
ROV05-471K-S-2
Brief Description
VARISTOR 423V 400A DISC 5MM
Datasheet Download
ROV05-471K-S-2.pdf
Availability of ROV05-471K-S-2
QUANTITY
ROV05-471K-S-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV05-471K-S-2
Internal Part NumberEIS-ROV05-471K-S-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)423V
Varistor Voltage (Typ)470V
Varistor Voltage (Max)517V
Current - Surge400A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts300VAC
Maximum DC Volts385VDC
Energy17.5J
Package / CaseDisc 5mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV05-471K-S-2
ROV05-471K-S-2 Details Description
Related parts for ROV05-471K-S-2
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
POWER STRIP 17" 15A 6OUY 6'C datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 10pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf