TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV20-821K-S
ROV20-821K-S picture photo
Mfg. Part Number
ROV20-821K-S
Brief Description
VARISTOR 738V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
ROV20-821K-S.pdf
Availability of ROV20-821K-S
QUANTITY
ROV20-821K-S Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV20-821K-S
Internal Part NumberEIS-ROV20-821K-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package450
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)738V
Varistor Voltage (Typ)820V
Varistor Voltage (Max)902V
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts510VAC
Maximum DC Volts670VDC
Energy376J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV20-821K-S
Related LinksROV20-, ROV20-821K-S Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV20-821K-S Details Description
Related parts for ROV20-821K-S
FUSE BRD MNT 62MA 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 500V NP0 2225 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 35POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 219MA 4.1 OHM TH datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
762 TB PLU PLU LOW-TYPE datasheet.pdf
FIXED IND 1.3NH 250MA 600 MOHM datasheet.pdf