Recom Power RP10-1212SE/P/M1-HC
RP10-1212SE/P/M1-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP10-1212SE/P/M1-HC
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 10W 9-18VIN 12VOUT
Datasheet Download
RP10-1212SE/P/M1-HC.pdf
Availability of RP10-1212SE/P/M1-HC
QUANTITY
RP10-1212SE/P/M1-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP10-1212SE/P/M1-HC
Internal Part NumberEIS-RP10-1212SE/P/M1-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP10-E
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)830mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP10-1212SE/P/M1-HC
Related LinksRP10-1212, RP10-1212SE/P/M1-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP10-1212SE/P/M1-HC Details Description
Related parts for RP10-1212SE/P/M1-HC
RES SMD 3.9 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V POWERDI323 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 4X1 14TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
6P 4C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf