Hirose Electric Co Ltd RP13A-12PB-13SC
RP13A-12PB-13SC picture photo
Mfg. Part Number
RP13A-12PB-13SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN PLUG 13POS FEMALE CRIMP
Datasheet Download
RP13A-12PB-13SC.pdf
Availability of RP13A-12PB-13SC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RP13A-12PB-13SC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP13A-12PB-13SC
Internal Part NumberEIS-RP13A-12PB-13SC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesRP13A
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions13
Shell Size - Insert12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypePush-Pull
OrientationKeyed
Shell Material, FinishPolycarbonate, Glass Filled
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP13A-12PB-13SC
Related LinksRP13A-1, RP13A-12PB-13SC Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
RP13A-12PB-13SC Details Description
Related parts for RP13A-12PB-13SC
SENSOR TEMPERATURE SPI 8UMAX datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 14 POS .295 SMD datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT .1A PCB datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR TPS40100 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 150V 0606 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 7A 16 MOHM SMD datasheet.pdf
CA,SM,12F,OFNP,MPO datasheet.pdf
MOD IPM SLLIMM 20A 600V 25SDIP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-3.3V 4W datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 420V SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS PNL MNT SKT datasheet.pdf