Recom Power RP15-1205DF
RP15-1205DF picture photo
Mfg. Part Number
RP15-1205DF
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 15W 9-18VIN +/-05VOUT
Datasheet Download
RP15-1205DF.pdf
Availability of RP15-1205DF
QUANTITY
RP15-1205DF Order Process
Ship out your order
Specifications of RP15-1205DF
Internal Part NumberEIS-RP15-1205DF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP15-F
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.5A, 1.5A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesOCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP15-1205DF
Related LinksRP15-, RP15-1205DF Datasheet, Recom Power Distributor
RP15-1205DF Details Description
Related parts for RP15-1205DF
IDC CABLE - MKR40K/MC40G/MCG40K datasheet.pdf
RES SMD 2.15M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADR 66POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .030M 27POS datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1W .25% AXIAL datasheet.pdf