Recom Power RP15-2405SA/P-HC
RP15-2405SA/P-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP15-2405SA/P-HC
Brief Description
CONV DC/DC 15W 18-36VIN 05VOUT
Datasheet Download
RP15-2405SA/P-HC.pdf
Availability of RP15-2405SA/P-HC
QUANTITY
RP15-2405SA/P-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP15-2405SA/P-HC
Internal Part NumberEIS-RP15-2405SA/P-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP15-A
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module (4 Leads)
Size / Dimension1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP15-2405SA/P-HC
Related LinksRP15-240, RP15-2405SA/P-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP15-2405SA/P-HC Details Description
Related parts for RP15-2405SA/P-HC
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 4A 125VAC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 WW datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 7.5K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
LABEL LPAX SERIES MICROAMPS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7.5A 115VAC 28VDC datasheet.pdf