Recom Power RP15-243.3SFW/N-HC
RP15-243.3SFW/N-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP15-243.3SFW/N-HC
Brief Description
CONV DC/DC 15W 9-36VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
RP15-243.3SFW/N-HC.pdf
Availability of RP15-243.3SFW/N-HC
QUANTITY
RP15-243.3SFW/N-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP15-243.3SFW/N-HC
Internal Part NumberEIS-RP15-243.3SFW/N-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP15-FW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.5A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max14.85W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP15-243.3SFW/N-HC
Related LinksRP15-243., RP15-243.3SFW/N-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP15-243.3SFW/N-HC Details Description
Related parts for RP15-243.3SFW/N-HC
CAP ALUM 450UF 450V SCREW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 5MM datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 28QFNS datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
IC REG BCK BST 3.3V 0.45A 10TDFN datasheet.pdf
RES 2.49M OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf
TERMINAL ASK 1 LEVER 48 VDC HING datasheet.pdf
CAP CER 47PF 440VAC U2J RADIAL datasheet.pdf
CONN 16POS MALE R/A ROW A+C datasheet.pdf