Recom Power RP15-4815SOFW/N
RP15-4815SOFW/N picture photo
Mfg. Part Number
RP15-4815SOFW/N
Brief Description
CONV DC/DC 15W 18-75VIN 15VOUT
Datasheet Download
RP15-4815SOFW/N.pdf
Availability of RP15-4815SOFW/N
QUANTITY
RP15-4815SOFW/N Order Process
Ship out your order
Specifications of RP15-4815SOFW/N
Internal Part NumberEIS-RP15-4815SOFW/N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP15-SOFW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD Module
Size / Dimension1.10" L x 0.94" W x 0.33" H (27.9mm x 23.9mm x 8.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP15-4815SOFW/N
Related LinksRP15-48, RP15-4815SOFW/N Datasheet, Recom Power Distributor
RP15-4815SOFW/N Details Description
Related parts for RP15-4815SOFW/N
FIXED IND 100UH 5.3A 61 MOHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RING CORE QUAD CHOKE 470UH 100MA datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 60W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 740NH 3.5A 11 MOHM SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf