Susumu RP1608S-R18-G
RP1608S-R18-G picture photo
Mfg. Part Number
RP1608S-R18-G
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.18 OHM 2% 1/5W 0603
Datasheet Download
RP1608S-R18-G.pdf
Availability of RP1608S-R18-G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RP1608S-R18-G Order Process
Ship out your order
Specifications of RP1608S-R18-G
Internal Part NumberEIS-RP1608S-R18-G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
PCN Obsolescence/ EOLRP Series 20/Jul/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.18
Tolerance±2%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP1608S-R18-G
Related LinksRP1608, RP1608S-R18-G Datasheet, Susumu Distributor
RP1608S-R18-G Details Description
Related parts for RP1608S-R18-G
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 27 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 4V 10% 1210 datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2MM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 16A datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf