Recom Power RP20-243.3SAW/N-HC
RP20-243.3SAW/N-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP20-243.3SAW/N-HC
Brief Description
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV
Datasheet Download
RP20-243.3SAW/N-HC.pdf
Availability of RP20-243.3SAW/N-HC
QUANTITY
RP20-243.3SAW/N-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP20-243.3SAW/N-HC
Internal Part NumberEIS-RP20-243.3SAW/N-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP20-AW
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.5A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-SIP Module (6 Leads)
Size / Dimension1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 10.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 90°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP20-243.3SAW/N-HC
Related LinksRP20-243., RP20-243.3SAW/N-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP20-243.3SAW/N-HC Details Description
Related parts for RP20-243.3SAW/N-HC
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC 16BIT BUS TXRX 3-ST 56-SSOP datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD 4.096V 10MSOP datasheet.pdf
LED BASE T3 1/4 MINI PANEL IND datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
FLANGED SPADE KRIMPTITE TAPED datasheet.pdf
RES 301 OHM 3/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC ACCEL Z-AXIS 5G 16SOIC datasheet.pdf
BEND RELIEF 6.0MM GREEN datasheet.pdf