TE Connectivity AMP Connectors RP73PF1J1K24BTDF
RP73PF1J1K24BTDF picture photo
Mfg. Part Number
RP73PF1J1K24BTDF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.24K OHM 0.1% 1/6W 0603
Datasheet Download
RP73PF1J1K24BTDF.pdf
Availability of RP73PF1J1K24BTDF
QUANTITY
RP73PF1J1K24BTDF Order Process
Ship out your order
Specifications of RP73PF1J1K24BTDF
Internal Part NumberEIS-RP73PF1J1K24BTDF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information1-1625867-5 Statement of Compliance
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRP73P, Holsworthy
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.24k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP73PF1J1K24BTDF
Related LinksRP73PF1J, RP73PF1J1K24BTDF Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
RP73PF1J1K24BTDF Details Description
Related parts for RP73PF1J1K24BTDF
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MUX 4-IN CMOS LOGIC HS 16DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 20-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.45A 157 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 0.619 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
LEAD 4MM P-P PVC .75 100CM BLUE datasheet.pdf