Murata Electronics North America RPE5C1H152J2M1A03A
RPE5C1H152J2M1A03A picture photo
Mfg. Part Number
RPE5C1H152J2M1A03A
Brief Description
CAP CER 1500PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RPE5C1H152J2M1A03A.pdf
Availability of RPE5C1H152J2M1A03A
QUANTITY
RPE5C1H152J2M1A03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RPE5C1H152J2M1A03A
Internal Part NumberEIS-RPE5C1H152J2M1A03A
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.124" W (7.50mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPE5C1H152J2M1A03A
Related LinksRPE5C1H15, RPE5C1H152J2M1A03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RPE5C1H152J2M1A03A Details Description
Related parts for RPE5C1H152J2M1A03A
BACKSHELL DB25 METALIZED PLASTIC datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 6POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 20pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf