Murata Electronics North America RPE5C2A270J2M1Z03A
RPE5C2A270J2M1Z03A picture photo
Mfg. Part Number
RPE5C2A270J2M1Z03A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RPE5C2A270J2M1Z03A.pdf
Availability of RPE5C2A270J2M1Z03A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RPE5C2A270J2M1Z03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RPE5C2A270J2M1Z03A
Internal Part NumberEIS-RPE5C2A270J2M1Z03A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLRPE Series 23/Apr/2013
RPE Series Revision 06/Jan/2014
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRPE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPE5C2A270J2M1Z03A
Related LinksRPE5C2A27, RPE5C2A270J2M1Z03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RPE5C2A270J2M1Z03A Details Description
Related parts for RPE5C2A270J2M1Z03A
RES ARRAY 3 RES 390 OHM 6SIP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A DL 24TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG BROWN 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 229 TYPED 37POS datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
TAPE GENERIC UNDERGROUND datasheet.pdf
STRAP BRAIDED BONDING 2HOLE datasheet.pdf
IC CONV DC/DC 65KHZ AUTO 8SOIC datasheet.pdf