Recom Power RPP20-1212D/N
RPP20-1212D/N picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-1212D/N
Brief Description
CONV DC/DC 20W 9-18VIN +/-12VOUT
Datasheet Download
RPP20-1212D/N.pdf
Availability of RPP20-1212D/N
QUANTITY
RPP20-1212D/N Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-1212D/N
Internal Part NumberEIS-RPP20-1212D/N
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)833mA, 833mA
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.60" L x 1.00" W x 0.48" H (40.6mm x 25.4mm x 11.7mm)
Operating Temperature-45°C ~ 98°C
Efficiency89.7%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-1212D/N
Related LinksRPP20-, RPP20-1212D/N Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-1212D/N Details Description
Related parts for RPP20-1212D/N
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 6.2K OHM 0404 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
CAP CER 8PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
IC MMIC POWER AMP DIE 1=2PCS datasheet.pdf
LED COB CXA1512 3500K WHITE SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4.5V 10UA datasheet.pdf