Recom Power RPP20-2412SW-F
RPP20-2412SW-F picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-2412SW-F
Brief Description
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP20-2412SW-F.pdf
Availability of RPP20-2412SW-F
QUANTITY
RPP20-2412SW-F Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-2412SW-F
Internal Part NumberEIS-RPP20-2412SW-F
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.67A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.61" L x 1.02" W x 0.46" H (41.0mm x 26.0mm x 11.7mm)
Operating Temperature-45°C ~ 95°C
Efficiency88.1%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-2412SW-F
Related LinksRPP20-2, RPP20-2412SW-F Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-2412SW-F Details Description
Related parts for RPP20-2412SW-F
IC DDS 10BIT 25MHZ CMOS 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS 9/16 UNF 5V 12" datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 315MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 70.656MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 86POS datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf