Recom Power RPP20-4805S/N
RPP20-4805S/N picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-4805S/N
Brief Description
CONV DC/DC 20W 36-75VIN 05VOUT
Datasheet Download
RPP20-4805S/N.pdf
Availability of RPP20-4805S/N
QUANTITY
RPP20-4805S/N Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-4805S/N
Internal Part NumberEIS-RPP20-4805S/N
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP20
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.60" L x 1.00" W x 0.48" H (40.6mm x 25.4mm x 11.7mm)
Operating Temperature-45°C ~ 100°C
Efficiency90.8%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-4805S/N
Related LinksRPP20-, RPP20-4805S/N Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-4805S/N Details Description
Related parts for RPP20-4805S/N
RES ARRAY 5 RES 180 OHM 6SIP datasheet.pdf
IC MPU MPC82XX 400MHZ 516BGA datasheet.pdf
RES SMD 1.74M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
TRIMMER 3K OHM 0.1W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES SMD 681K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 42MM datasheet.pdf