Susumu RR0816P-563-D
RR0816P-563-D picture photo
Mfg. Part Number
RR0816P-563-D
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 56K OHM 0.5% 1/16W 0816
Datasheet Download
RR0816P-563-D.pdf
Availability of RR0816P-563-D
QUANTITY
RR0816P-563-D Order Process
Ship out your order
Specifications of RR0816P-563-D
Internal Part NumberEIS-RR0816P-563-D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0816
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RR0816P-563-D
Related LinksRR0816, RR0816P-563-D Datasheet, Susumu Distributor
RR0816P-563-D Details Description
Related parts for RR0816P-563-D
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BOARD EVAL PWR FLASH STCF03/ST7 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS PIN datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 SQ datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 300MA 450 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf