E-Switch RRA1G32200
RRA1G32200 picture photo
Mfg. Part Number
RRA1G32200
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V
Datasheet Download
RRA1G32200.pdf
Availability of RRA1G32200
QUANTITY
RRA1G32200 Order Process
Ship out your order
Specifications of RRA1G32200
Internal Part NumberEIS-RRA1G32200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
SeriesRRA, LAMB
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating10A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound
Color - Actuator/CapWhite
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.00mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Mechanical Life-
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RRA1G32200
Related LinksRRA1G, RRA1G32200 Datasheet, E-Switch Distributor
RRA1G32200 Details Description
Related parts for RRA1G32200
IC ADC 12BIT 300KSPS 24-QSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 3% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RING TONG NON-INSUL 10PC datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.7A 250V datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
MINITEK PWR3.0 REC HSG datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 2% 5W 0505 datasheet.pdf