Stackpole Electronics Inc. RSF12GB22R0
RSF12GB22R0 picture photo
Mfg. Part Number
RSF12GB22R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1/2W 22 OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF12GB22R0.pdf
Availability of RSF12GB22R0
QUANTITY
RSF12GB22R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF12GB22R0
Internal Part NumberEIS-RSF12GB22R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)22
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF12GB22R0
Related LinksRSF12, RSF12GB22R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF12GB22R0 Details Description
Related parts for RSF12GB22R0
IC REG LDO 1.2V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf