Stackpole Electronics Inc. RSF1FB1R00
RSF1FB1R00 picture photo
Mfg. Part Number
RSF1FB1R00
Brief Description
RES MO 1W 1 OHM 1% AXIAL
Datasheet Download
RSF1FB1R00.pdf
Availability of RSF1FB1R00
QUANTITY
RSF1FB1R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF1FB1R00
Internal Part NumberEIS-RSF1FB1R00
Standard Package200
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF1FB1R00
Related LinksRSF1F, RSF1FB1R00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF1FB1R00 Details Description
Related parts for RSF1FB1R00
RES SMD 2.7K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LCD MODULE 16X2 SUPERTWIST datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6.35MM 5POS datasheet.pdf
ADAPTER MODULE 196CSP datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 18POS TIN datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
IC RF SWITCH SPDT 50OHM 6DFN datasheet.pdf
ATTENUATOR 6 DB DC 18GHZ datasheet.pdf
IC SDRAM 512MB 166MHZ 54BGA datasheet.pdf