Stackpole Electronics Inc. RSF1GB1K80
RSF1GB1K80 picture photo
Mfg. Part Number
RSF1GB1K80
Brief Description
RES MO 1W 1.8K OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF1GB1K80.pdf
Availability of RSF1GB1K80
QUANTITY
RSF1GB1K80 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF1GB1K80
Internal Part NumberEIS-RSF1GB1K80
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF1GB1K80
Related LinksRSF1G, RSF1GB1K80 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF1GB1K80 Details Description
Related parts for RSF1GB1K80
FUSE GLASS 3A 250VAC 125VDC 2AG datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SSR 25A BURST FIRE CONTROL 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DC/DC TH 2.5A Q48-12V XHE datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
SOLDER SHIELD TERM 20 AWG LEAD datasheet.pdf