Stackpole Electronics Inc. RSF1GB560R
RSF1GB560R picture photo
Mfg. Part Number
RSF1GB560R
Brief Description
RES MO 1W 560 OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF1GB560R.pdf
Availability of RSF1GB560R
QUANTITY
RSF1GB560R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF1GB560R
Internal Part NumberEIS-RSF1GB560R
PackagingBulk
Resistance (Ohms)560
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF1GB560R
Related LinksRSF1G, RSF1GB560R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF1GB560R Details Description
Related parts for RSF1GB560R
IDC CABLE - CKR60S/AE60M/CPC60S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 6.20K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.5W 5V IN 5V OUT datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 4A 20W 6DIP datasheet.pdf