Stackpole Electronics Inc. RSF2GB18R0
RSF2GB18R0 picture photo
Mfg. Part Number
RSF2GB18R0
Brief Description
RES MO 2W 18 OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF2GB18R0.pdf
Availability of RSF2GB18R0
QUANTITY
RSF2GB18R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2GB18R0
Internal Part NumberEIS-RSF2GB18R0
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18
Tolerance±2%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2GB18R0
Related LinksRSF2G, RSF2GB18R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2GB18R0 Details Description
Related parts for RSF2GB18R0
REG SW -15 TO -3.3V 1.5A SMD datasheet.pdf
RES 25 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
IC PCI SW 32LANE 8PORT 484BGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
INS BNCM CABLE MINALG 75OHM 100C datasheet.pdf
LED COOL WHITE 6500K 70CRI 2SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf