Stackpole Electronics Inc. RSF3JB39K0
RSF3JB39K0 picture photo
Mfg. Part Number
RSF3JB39K0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 3W 39K OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF3JB39K0.pdf
Availability of RSF3JB39K0
QUANTITY
RSF3JB39K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF3JB39K0
Internal Part NumberEIS-RSF3JB39K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)39k
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF3JB39K0
Related LinksRSF3J, RSF3JB39K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF3JB39K0 Details Description
Related parts for RSF3JB39K0
JUMPER-H1501TR/A2015Y/X 10" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 30K OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20V 20% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM datasheet.pdf
RESISTR KIT 100-976 1/8W 1920PCS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TXRX DWDM CML 8X50GHZ APD XFP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf