Stackpole Electronics Inc. RSF3JB470R
RSF3JB470R picture photo
Mfg. Part Number
RSF3JB470R
Brief Description
RES MO 3W 470 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF3JB470R.pdf
Availability of RSF3JB470R
QUANTITY
RSF3JB470R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF3JB470R
Internal Part NumberEIS-RSF3JB470R
PackagingBulk
Resistance (Ohms)470
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF3JB470R
Related LinksRSF3J, RSF3JB470R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF3JB470R Details Description
Related parts for RSF3JB470R
IC REG LDO 8V 0.5A 2PWRFLEX datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 2POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 55.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 12.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL ST datasheet.pdf
CONN MAGJACK datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 560V 28A datasheet.pdf