Yageo RSF3WSJR-73-10R
RSF3WSJR-73-10R picture photo
Mfg. Part Number
RSF3WSJR-73-10R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF3WSJR-73-10R.pdf
Availability of RSF3WSJR-73-10R
QUANTITY
RSF3WSJR-73-10R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF3WSJR-73-10R
Internal Part NumberEIS-RSF3WSJR-73-10R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF3WSJR-73-10R
Related LinksRSF3WSJ, RSF3WSJR-73-10R Datasheet, Yageo Distributor
RSF3WSJR-73-10R Details Description
Related parts for RSF3WSJR-73-10R
CARDEDGE 30POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN USB PATCH CORD 3M IP67 datasheet.pdf
RES SMD 523K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC VERT 22POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2500UF 300V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf