Stackpole Electronics Inc. RSMF1JT240R
RSMF1JT240R picture photo
Mfg. Part Number
RSMF1JT240R
Brief Description
RES METAL OX 1W 240 OHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF1JT240R.pdf
Availability of RSMF1JT240R
QUANTITY
RSMF1JT240R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF1JT240R
Internal Part NumberEIS-RSMF1JT240R
Standard Package2,500
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF1JT240R
Related LinksRSMF1, RSMF1JT240R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF1JT240R Details Description
Related parts for RSMF1JT240R
RES SMD 52.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 3V SC70 datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN 7.92 W/B HEADER R/A 2POS datasheet.pdf
WARNING SIGN FOR UT TERM BLOCKS datasheet.pdf
CONN HEADER 0.050 8 POS datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 32POS DUAL PCB datasheet.pdf
TERM BLOCK COVER datasheet.pdf
350 TB RIS CLA 180D SMT datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
COUNTER 6 CHAR 24V PANEL MOUNT datasheet.pdf
CAP FILM 30NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf