Stackpole Electronics Inc. RSMF1JT5R60
RSMF1JT5R60 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF1JT5R60
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES METAL OX 1W 5.6 OHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF1JT5R60.pdf
Availability of RSMF1JT5R60
QUANTITY
RSMF1JT5R60 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF1JT5R60
Internal Part NumberEIS-RSMF1JT5R60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF1JT5R60
Related LinksRSMF1, RSMF1JT5R60 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF1JT5R60 Details Description
Related parts for RSMF1JT5R60
JUMPER-H9991TR/A3047R/X 2" datasheet.pdf
IC REDRIVER I2C HOTSWAP 1CH 8SO datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL TIN 84POS datasheet.pdf
PRINTER CBL PARALLEL THUMB SCREW datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 35POS datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf