Stackpole Electronics Inc. RSMF1JTR390
RSMF1JTR390 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF1JTR390
Brief Description
RES MO 1W 0.39 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSMF1JTR390.pdf
Availability of RSMF1JTR390
QUANTITY
RSMF1JTR390 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF1JTR390
Internal Part NumberEIS-RSMF1JTR390
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.39
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF1JTR390
Related LinksRSMF1, RSMF1JTR390 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF1JTR390 Details Description
Related parts for RSMF1JTR390
ADAPTER PROGRAMMER 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Through Hole datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
SINGLE M18 LONG PW 5M PNP NO datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 100V CH 0603 datasheet.pdf