Stackpole Electronics Inc. RSMF2JB75K0
RSMF2JB75K0 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF2JB75K0
Brief Description
RES METAL OX 2W 75K OHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF2JB75K0.pdf
Availability of RSMF2JB75K0
QUANTITY
RSMF2JB75K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF2JB75K0
Internal Part NumberEIS-RSMF2JB75K0
Standard Package200
SeriesRSMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.165" Dia x 0.433" L (4.20mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF2JB75K0
Related LinksRSMF2, RSMF2JB75K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF2JB75K0 Details Description
Related parts for RSMF2JB75K0
RELAY SSR 40A 240VAC DC datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV 2CH TRANS 8-DIP datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
FEED-THROUGH MODULAR TERM BLOCK datasheet.pdf
RES SMD 0.36 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 70.656MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS SKT datasheet.pdf