Stackpole Electronics Inc. RSMF3FB1R00
RSMF3FB1R00 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF3FB1R00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES METAL OX 3W 1 OHM 1% AXL
Datasheet Download
RSMF3FB1R00.pdf
Availability of RSMF3FB1R00
QUANTITY
RSMF3FB1R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF3FB1R00
Internal Part NumberEIS-RSMF3FB1R00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF3FB1R00
Related LinksRSMF3, RSMF3FB1R00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF3FB1R00 Details Description
Related parts for RSMF3FB1R00
CONN RECEPT 20POS DUAL 0.5MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 12V 120W OUT T/H datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V SOT23-3 datasheet.pdf
IC 8051 MCU 32K FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE IND T-DELAY 80A 600VAC/DC datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.21 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 10A SYNC datasheet.pdf