Stackpole Electronics Inc. RSMF3JT2R00
RSMF3JT2R00 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF3JT2R00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES METAL OX 3W 2 OHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF3JT2R00.pdf
Availability of RSMF3JT2R00
QUANTITY
RSMF3JT2R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF3JT2R00
Internal Part NumberEIS-RSMF3JT2R00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF3JT2R00
Related LinksRSMF3, RSMF3JT2R00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF3JT2R00 Details Description
Related parts for RSMF3JT2R00
IC ADC 12BIT 2.2MSPS SHDN 16SSOP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 20HTSSOP datasheet.pdf
HEADER 3POS 2.5MM TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SPEAKER 46.3 OHM 103.5DB datasheet.pdf
DIODE PIN HMIC SURMOUNT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
9POS M PI FILT LARGE SC datasheet.pdf