Recom Power RSO-1215SZ/H3
RSO-1215SZ/H3 picture photo
Mfg. Part Number
RSO-1215SZ/H3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 1W 4.5-18VIN 15VOUT
Datasheet Download
RSO-1215SZ/H3.pdf
Availability of RSO-1215SZ/H3
QUANTITY
RSO-1215SZ/H3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSO-1215SZ/H3
Internal Part NumberEIS-RSO-1215SZ/H3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPurpose of DC/DC Converters
Standard Package22
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RSO
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)67mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-SIP Module (7 Leads)
Size / Dimension0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.2mm x 11.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency78 ~ 83%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSO-1215SZ/H3
Related LinksRSO-12, RSO-1215SZ/H3 Datasheet, Recom Power Distributor
RSO-1215SZ/H3 Details Description
Related parts for RSO-1215SZ/H3
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 119BGA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 25V X7R 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 480MA 1.117 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 25V 2711 datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 630VDC datasheet.pdf