Yageo RT0402CRD0715K4L
RT0402CRD0715K4L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRD0715K4L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15.4K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRD0715K4L.pdf
Availability of RT0402CRD0715K4L
QUANTITY
RT0402CRD0715K4L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRD0715K4L
Internal Part NumberEIS-RT0402CRD0715K4L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.4k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRD0715K4L
Related LinksRT0402CR, RT0402CRD0715K4L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRD0715K4L Details Description
Related parts for RT0402CRD0715K4L
IC DGTL POT 8BIT 10K 2CH 14-DIP datasheet.pdf
RES SMD 20.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 28 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 500 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf